DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 28.03.2021 11:48:48 

Farma Bezmíř

Ostatní zvířata

Život a práce border kolie

 

A ještě od oveček..šikulové ;-)

 

Samota je zlá...aneb útok na balík

 

Ovčáci mají psy a kovbojové koně :-)))

 

Úžasné video...to musíte vidět :-)

 

Krásný býček:

 

A tenhle taky hezky povídá...

 

KRESLENÉ OBRÁZKY

Našla jsem pár mých amatérských výtvorů z období bezstarostných  studentských let, kdy na kreslení byl ještě čas a mým oblíbeným objektem koně :-).

          

 


 

 

Border kolie 

Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes.

 

  


ANGLICKÝ NÁZEV:
Border Collie

PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelné vyčesávání kartáčem nebo hřebenem.

 
Historie vzniku plemene...
Border kolie je v současné době jedním z mála plemen, které se i v současnosti využívají jako pastýřské plemeno. Na skotských pastvách, kde ovce tráví větší část roku, musí pastýřský pes po celý den běhat kolem stáda. Jeho hlavním úkolem tedy bylo běhat kolem stáda a měnit při tom neustále místo jeho pastvy. Naháněl stádo nejen na stříhání, ale také do místa jeho úkrytu. Border kolie byla pro tuto pastýřskou práci nenahraditelná. Plemeno bylo vyšlechtěno v horských podmínkách. Border kolie využívají při pastvě unikátní taktiku. Stádo jakoby řídí svým pohledem, který na ovce působí téměř jako hypnóza. Pes se často skrčí, přičapne a simuluje to, že na ovci hodlá skočit. A toto mu zároveň s jeho hypnotickým pohledem přidává zvláštně hrozivý vzhled. Stále na ovce upřeně hledí a nutí je jít ve směru, který je potřeba.
Border kolie běhá jako vítr, v jediném okamžiku dokáže unikátně zcela změnit směr. Ovce před psem sice nemají přímo strach, ale obrovsky na ně působí sílou svojí autority. Neexistuje důvěryhodný údaj, kolik plemen bylo během staletí do jeho vývoje zaintegrováno. Jaká to byla plemena, můžeme pouze předpokládat z jeho genetických rysů. Předpokládá se, že prapůvodním předkem plemene byla kolie z jižní části Skotska, kteréžto území hraničilo s Anglií. Ve jménu tohoto pejska z těchto dob zůstalo na památku slovo „border“, což v angličtině znamená hranice. Keltským jménem „kolie“ se nazývala všechna plemena psů, která se používala k pastýřskému účelu.
Následuje popis čtyř plemen, která jsou pravděpodobně prapůvodními předky border kolie:
1.)“springeršpaněl
2.)“greyhoundský chrt
3.)“bradatá kolie“
4.)neznámý pes

Od springeršpaněla převzala border kolie reflex přikrčení k zemi, což z ní udělalo lepšího pracovního pastýřského psa, než byl pes původního druhu, který pouze štěkal a kousal.
Od greyhoundu převzal jeho rychost a vytrvalost. Byl dokonce rychlejší a vytrvalejší než sám greyhound. Tomuto kříženci kolie a chrta angličané říkali „lurcher“. Tvar uší současné borderkolie pochází nepochybně od chrta.
Předkové border kolie byli později zkříženi s bradatou kolií.
Šechtění border kolií bylo až do určitého momentu chaotické a bez pravidel. Chovatelé se snažili zlepšit pouze její vlastnosti. I po vzniku ISDS (Mezinárodní organizace pastýřských psů) se do plemenné knihy zapisovaly různá neznámá plemena psů i psi neznámého původu, kteří by mohli zlepšit vlastnosti tohoto psa, což bylo důležitější než genetická čistota plemene.

Border kolie je plemeno, které převzalo od svých předků jejich nejlepší vlastnosti, a to lovecké hlídací i pastýřské, což z něho udělalo jedno z nejlepších pastýřských psů na světě.
Border kolie je plemeno, jehož selekce se prováděla podle jeho chování, tzn. podle jeho užitečnosti. Plemeno si až do dnešní doby zachovává všechny přijaté vlastnosti od svých předků, ale vzhledem se nepodobá ani jednomu z nich. Je to překrásný pastýřský pes, který vyniká zvláště ve psích závodech. Do bytu se hodí, avšak jen pokud vydržíte jeho superaktivitu.

Border kolie je pes s vysokou úrovní intelektu. Musel často dávat rozutíkané stádo dohromady, spoléhal se pouze na vlastní schopnosti a bystře přijímal náhlá řešení podle momentální situace, což z něho postupem času udělalo bystrého a nezávislého psa. Nepotřebuje již vůbec pomoc pastýře – člověka. Vrozený instinkt k pastvě je nezničitelný. Je schopen pást vše, co se jen hýbe – ať už to jsou kachny, ovce, kočky, auta nebo děti. Potřebuje stále něco dělat, aby dal průchod své energii. Je využíván nejen jako pastýřský pes, ale také jako vynikající závodník v agility, fly-boll (letící míč) a v frisbee firstbee (letící disk), v nichž často vítězí.
Bude dobrým společníkem v rukách zkušeného majitele, který pejskovi umožní pro něho tolik důležitou aktivitu a správnou péči, což ještě zaštítí svojí láskou. V rukách nezkušeného majitele se pes může stát nervózním a snadno podrážděným. Chovatel při prodeji border kolie by měl novému majiteli připomenout, že nesnese uzavřený prostor. Je to výborný hlídač, má rád svoji rodinu a jejich kamarády, je velmi chytrý a oddaný společník. O děti bude oddaně pečovat. Velice rychle se učí novým pokynům. Svému pánovi může nosit snídani, mobilní telefon, projíždí se na kolečkových bruslích. Border kolie byl hlavním aktérem mnoha filmů, z nichž mezi nejznámější patří například Mistr pes (Itálie), Maličký (USA). Během natáčení se ukázali jako velice klidnými a samostatnými psy. Měli obrovskou chuť pracovat. První border kolie byli zaregistrované Jamesem Raidem v roce 1915, ale jako výstavní pes se stal známým až později. Hlavní námitkou odborníků bylo to, že je to pouze pracovní pes, který nemá čistou genetickou linii. Nyní po uplynutí mnoha let má plemeno již předurčený genotyp, ale jeho pastýřské schopnosti jsou před vymizením.
Standard plemene byl přijat anglickým cannal clubem v roce 1976.

 

 


 

Hampshire

                                                                                    

Charakteristika:
Anglické masné, tmavohlavé polojemnovlnné plemeno s krátkou vlnou. Vyšlechtěno v hrabstvích Hampshire, Wildshire, Dorzet a Berkshire na začátku 19. století křížením wiltshire horn x berkshire knot. Plemeno uznáno v roce 1859, plemenná kniha založena v roce 1890. Podílelo se na vzniku mnoha plemen na celém světě. Chová se v Evropě, Americe, Austrálii a Africe. Barva hlavy, uší, nohou je černohnědá až černá. Barva vlny bílá, rouno vyrovnané, sortiment BC-C (27-33 mm). Vyznačuje se poměrně značným obrůstem nohou a hlavy. Ovce jsou velkého tělesného rámce, hruď široká a hluboká. Hlava a krk krátký, uši široké a středně dlouhé. Trup válcovitého tvaru na nízkých silných končetinách. Osvalení hřbetu, vnější a vnitřní kýty dobré. Obě pohlaví jsou zásadně bezrohá. Ovce jsou rané, mléčné a náročné na celoroční vyrovnanou výživu. Jsou dobře přizpůsobivé i drsnějším klimatickým podmínkám. Jehnice lze zapouštět v 9-12 měsících o hmotnosti 45 kg. Živá hmotnost bahnic 65-75 kg, beranů 90-120 kg. Plemeni vyhovuje spíše oplůtkový systém pastvy. Plemeno chováno v různých zemích, např. americký typ má větší tělesný rámec.




 



 

 

 Romanovská ovce

                                                                                  

 Charakteristika:
Vyšlechtěno v 17. století v Jaroslavské oblasti Ruska cílevědomým výběrem bez použití genetického podílu jiných plemen. Patří do skupiny kožichových krátkoocasých plemen ovcí. Zvířata jsou menšího až středního tělesného rámce, jemné kostry. Hlava černá s charakteristickou bílou lysinou, u beranů mírně klabonosá, u obou pohlaví bezrohá. Bílé odznaky, pokud se vyskytují na končetinách a spodní části ocasu, nejsou na závadu. Jehňata se rodí černá. Hříva u beranů je dominantním znakem pohlaví a vyskytuje se na spodní části krku, v oblasti kohoutku se vytváří tmavší skvrna - sedlo, u bahnic hříva nežádoucí. Vlna sortimentu C-DE , smíšená, polohrubovlnná a tvoří na celém povrchu těla prstenčité závitky. Rouno tvoří 5-6 cm dlouhá podsada s jemností 18-24 mm ocelově šedé až šeděnamodralé barvy a černé 2-4 cm dlouhé pesíky s jemností 60-90 mm. Poměr pesíků k podsadě je 1:4 až 1:10, což má rozhodující vliv na bezkonkurenční kvalitu kůže. Kožešina je lehká, hřejivá, pevná a vyčiněná je ve srovnání s jinými plemeny ovcí více než o polovinu lehčí. Dospělé ovce se zpravidla stříhají dvakrát ročně. K biologickým přednostem, kromě výborných mateřských vlastností, patří ranost, vysoká plodnost, pevná konstituce, mléčnost 150 l za 100 dnů laktace, asezónnost říje, což umožňuje s ohledem na kratší období březosti 140 - 150 dnů dvojí bahnění za rok. Výkrmnost a jatečná hodnota je relativně nižší, zlepšit se dá křížením s masnými, případně jinými plemeny. Jehničky i beránci pohlavně dospívají již v 5-6 měsících věku. Jehnice lze poprvé zapouštět v 7-8 měsících věku o hmotnosti 35 kg. Plemeno je vhodné do otcovské pozice k užitkovému křížení s cílem zvýšení plodnosti u F1 generace. Živá hmotnost bahnic v dospělosti 40-50 kg, beranů 60-80 kg. Do ČR byly romanovské ovce poprvé dovezeny v roce 1954 s cílem produkovat kvalitní kožešnickou surovinu, opakovaný dovoz se uskutečnil v 70. letech pro potřeby hybridizace. V rámci plemene jsou známy 3 užitkové typy:

a) - hrubý s výskytem rohů u beranů,
b) - normální s pevnou konstitucí, obě pohlaví zásadně bezrohá,
c) - jemný bezrohý, ale světlejšího zbarvení

Standardu plně odpovídá typ „b)", který je preferovaný u nás.V zahraničí bylo toto plemeno úspěšně využito při šlechtění plodných syntetických linií ovcí a plodného karakula.